Folklorní festival SOUSEDÉ

Pridané: 13.8.2021 18:21:07

13 August 2021

Spievali sme u našich SUSEDOV v Mikulove

Folklorní festival SOUSEDÉ

Druhý augustový víkend nám priniesol nielen horúce počasie, no aj jednu z najkrajších akcií tohtoročného leta, ktorej Spjevule boli súčasťou.  V Mikulove sa konal folklorný festival SOUSEDÉ - ZARÁŽÁNÍ HORY.  Tzv. "zarážání hory viničné" je starý vinársky zvyk, tradícia spojená s  pomyselným uzamykaním a ochranou  vinohradu pred nepovolenými návštevníkmi. V súčasnosti má formu folklórnych slávností s ukážkami rôznych starých zvyklostí.

V Mikulove sa tak počas dvoch dní predstavili návštevníkom aj turistom rôzne folklórne súbory a zoskupenia - v piatok podvečer na neformálom vystúpení medzi divákmi priamo v centre námestia, v sobotu na veľkom pódiu ako súčať bohatého kultúrneho programu.

Dievčatá si však našli čas aj na bližšie spoznanie tohoto krásneho historického mesta a tak spolu s pánom učiteľom Mirom Buzrlom navštívili niektoré z jeho pamätihodností. Prezreli si spolu Mikulovský zámok, kde vystúpili na jeho vežu, poprechádzali sa v jeho záhradách a dokonca si zaspievali  v jednej z jeho siení. Zostúpili aj do Ditrichsteinskej hrobky a po horúcom letnom dni  sa schladili v Jaskyni na Turoldu.

Pre Spjevule bolo však vystúpenie v Mikulove výnimočné aj tým, že práve tu mali premiéru ich nové slávnostné kroje.  Finančné prostriedky na ich výrobu boli z dotácie zo štátneho rozpočtu SR 2020 v rámci programu „Podpora miestnej a regionálnej kultúry" ako aj sponzorským príspevkom od firmy Danex Slovakia s. r.o.

Fotografie z podujatia nájdete TU: FOTOGALÉRIA - Mikulov, festival Sousedé